Archiwum miesiąca Czerwiec 2019
Przeglądasz archiwum bloga "POPKULTURA" z miesiąca Czerwiec, 2019.
Przeglądasz archiwum bloga "POPKULTURA" z miesiąca Czerwiec, 2019.
Muzyka odgrywa ważną rolę w naszym życiu. Nie istnieje człowiek, który jej nie lubi. W dzisiejszych czasach na rynku muzycznym dzieje się bardzo dużo, a więc chciałam pokazać te teksty kulturowe, o których mówiło się najgłośniej. Oto zestawienie najpopularniejszych utworów i ich artystów w ostatnim czasie.
Wydana 30 marca w 2017 roku piosenka z pewnością dała wielki rozgłos artyście. Kendrick Lamar działa na rynku muzycznym od wielu lat, aczkolwiek nigdy nie był muzykiem o wielkim rozgłosie. Muzyka jaką zajmuje się artysta to rap i hip-hop. „HUMBLE.” jak i cała płyta, na której znajduje się utwór czyli „Damn.” była ogromnym sukcesem artysty, wszyscy o tym mówili i kupowali płytę rapera. Piosenka zajmowała pierwsze miejsca na amerykańskich (jak i zresztą na całym świecie) listach przebojów i okryła się siedmiokrotną platyną. Oprócz tego Lamar dostał nominacje do czterech statuetek Grammy dzięki „HUMBLE.”. Był nominowany w kategoriach: Nagranie Roku, Najlepszy Występ RAP, Najlepsza Piosenka RAP, Najlepszy Teledysk. Udało mu się zdobyć statuetki za trzy ostatnie kategorie.
2. Shallow – Lady Gaga (A star is born)
Singiel został stworzony, aby promować ścieżkę dźwiękową filmu „A star is born”, w którym wykonawczyni utworu czyli Lady Gaga gra główną rolę razem z Bradley Cooperem. Swoją premierę miał 27 września 2018 roku i był pierwszym singlem z albumu. Twórcami muzyki i tekstu są Lady Gaga, Andrew Wyatt, Anthony Rossomando i Mark Ronson. Produkcją również zajęła się artystka wraz z Benjaminem Rice.
„Shallow” zdobyło pierwsze miejsce na liście notowania Billboard Hot 100 w USA jak i w Wielkiej Brytanii. Podczas 76. ceremonii wręczenia Złotych Globów piosenka wygrała w kategorii Najlepsza piosenka filmowa. Była również nominowana cztery razy po nagrodę Grammy i wygrała dwie w kategoriach Best Pop Duo/Group Performance oraz Best Song Written for Visual Media. Podczas 91 gali wręczenia Oscarów „Shallow” zdobyło Oscara za Najlepszą piosenkę filmową. Podczas ceremonii Lady Gaga i Bradley Cooper wykonali piosenkę na żywo przed obecnymi na gali.
Wszyscy lubimy oglądać seriale dlatego postanowiłam zrobić zestawienie seriali, które według mnie warto obejrzeć. Zawarte będą nowe seriale jak i te z lat 90. Przyda się to zwłaszcza teraz gdy wszyscy kończymy rok szkolny/akademicki i mamy wiele czasu dla siebie. Idealny czas na jakiś serial.
Mamy rok 2030, a nasz główny bohater siedzi na przeciwko swoich dzieci usadzonych na kanapie i opowiada im, jak poznał ich matkę. Cofa się do 2005 roku, kiedy Ted Mosby czyli wspomniany główny bohater ma 27 lat, jest architektem i mieszka ze swoim przyjacielem Marshallem oraz jego dziewczyną Lily. Marshall postanawia oświadczyć się Lily, co daje Tedowi do zrozumienia jak bardzo jest samotny i rozpoczyna się jego akcja poszukiwania miłości swego życia przez co grupa jego przyjaciół przechodzi przez niezapomniane przygody.
Ciekawostka: Serial został stworzony przez Craiga Thomasa i Cartera Baysa. Postać Teda opiera się właśnie na Baysie, a jego przyjaciele na jego żonie.
Serial można obejrzeć na platformie Netflix. Ma on 9 sezonów.
2. The Walking Dead – Żywe Trupy
Akcja serialu rozgrywa się w postapokaliptycznym świecie, a dokładniej w Stanach Zjednoczonych. Grupa ludzi próbująca przetrwać na opanowanych przez zombie terenach. Jedno ugryzienie oznacza przemianę w tak zwanego walker. Ich głównym celem jest znalezienie pożywienia i innych potrzebnych im materiałów do przeżycia oraz znalezenie schronienia, w którym zombies nie będą w stanie do nich dotrzeć. Jednak po pewnym czasie nie tylko zombies są problem. Jest to walka o przetrwanie i tylko najsilniejsi zdołają ją wygrać.
Można go oglądać na kanale FOX. Serial aktualnie ma 11 sezonów.
3. Riverdale
Serial oparty na komiksach wydawnictwa Archie Comics. Akcja rozgrywa się w tytułowym miasteczku Riverdale gdzie grupa młodych przyjaciół odkrywa jego mroczne tajemnice i najbardziej skryte sekrety. Zakazane romanse i najstraszniejsze przestępstwa. Zdaje się, że mieszkańcy Riverdale nigdy nie zaznają upragnionego spokoju.
BTS czyli koreański zespół, który podbija świat. Co oznacza skrót BTS? Są różne rozwinięcia: Bangtan Sonyeondan, Bangtan Boys, Bulletproof Boy Scouts, a także od niedawna Beyond The Scene.
Debiutancki singiel zespołu „2 Cool 4 Skool” ukazał się 12 czerwca 2013 roku. Jednak jak już wiemy z poprzedniego wpisu o K-POPIE zespół pracował już o wiele wcześniej jako trainees swojej wytwórni. Pierwsi członkowie BTS zostali wybrani już w 2010, a oficjalny ich skład został potwierdzony dopiero w 2012. Członkowie grupy to: Kim Namjoon, który jest leaderem, Kim Seokjin, Min Yoongi, Jung Hoseok, Park Jimin, Kim Taehyung oraz Jeon Jungkook. Wytwórnią BTS jest Big Hit Entertainment. Był to również debiut dla samej wytwórni ze względu na fakt, że była ona nowa i BTS są jej pierwszymi artystami. Przez to początki dla zespołu nie były najłatwiejsze ze względu na to, że ich wytwórnia nie posiadała takich środków pieniężnych jak inne wytwórnie. Jednak powoli zaczęło się to zmieniać gdy ludzie zaczęli się interesować zespołem i kupować ich muzykę. Na koreańskich rozdaniach nagród zdobywali coraz więcej statuetek, a ich rosnący nakład pieniężny można było zauważyć przez ich zmieniający się styl ubioru, lepsze wizualnie teledyski oraz bogatsze życie. W tym momencie na swoim koncie mają 4 albumy studyjne, 7 minialbumów i 2 komplikacje. Zespół ruszał już w 8 tras koncertowych.
Debiutanckim występem BTS w USA była gala rozdania nagród American Music Awards w 2017 roku. Uczyniło ich to pierwszym kpopowym zespołem, który wystąpił na ceremonii. Dało im to ogromny rozgłos i dzięki temu zdobyli wiele fanów w Stana Zjednoczonych jak i w Europie i na całym świecie. Zaczęły napływać w ich stronę zaproszenia na więcej ceremonii, do talk shows typu The Tonight Show With Jimmy Fallon i wiele innych. Jednym z największych ich osiągnięć była nominacja do Grammy jak i samo zaproszenie na galę i prezentowanie jednej z kategorii. Ogłosili również międzynarodową trasę koncertową po stadionach (m.in. Wembley) i udało im się ją wyprzedać.
Sukces BTS ciągle rośnie i jak na razie nie zapowiada się, aby miał przestać się powiększać. Na koniec dopowiem, że ich teledyski biją rekordy wyświetleń na YouTube. Teledyski z największą ilością wyświetleń to Mic Drop, DNA, Idol, który pobił rekord w zdobyciu największej oglądalności w ciągu 24 godzin i Boy With Luv, który aktualnie ten rekord posiada.
W mediach huczy cały czas o czymś co nosi nazwę K-POP. Jednak czym jest K-POP? Jest to nic innego jak muzyka, która jest tworzona w Korei Południowej. K-POP w rozwinięciu to po prostu Korean POP. Niczym nie różni się od muzyki, którą słyszymy w naszym radio poza tym, że są one śpiewane w języku koreańskim. Chociaż większość piosenek jest mieszanką koreańskiego i angielskiego. Jednak biznes muzyczny w Korei znacznie różni się od naszego. Przede wszystkim popularne są tam zespoły. Znaczna część ich artystów to zespoły, liczące nawet do około 20 członków. Koreańskie wytwórnie muzyczne organizują castingi i gdy zostaniesz przyjęty, stajesz się tak zwanym „trainee”. Trainee czekają nieustanne treningi i nauka tego jak być „gwiazdą”. Dopiero po przebytych treningach są oni gotowi na debiut. Połączone w grupy osoby, już gdy są trainees, muszą zamieszkać w jednym domu. Daje to łatwiejszy dostęp do zespołu dla wytwórni oraz łatwiej jest sprawować nad nimi kontrole. W Korei bardzo łatwo jest znaleźć się na okładkach gazet z powodu skandalu. Od koreańskich celebrytów wymagane jest bycia praktycznie idealnym. Palenie papierosów czy randkowanie od razu może stać się wielkim skandalem i kosztować zespół czy artystę utratę fanów.
Dlaczego właściwie K-POP stał się popularny na całym świecie? Koreański zespół, którego nazwa nosi BTS zaczął zdobywać fanów w Ameryce, a oni postarali się o promocje w Stanach. Skutkowało to zaproszeniem zespołu na dużą galę rozdania nagród i BTS zaczęło zdobywać coraz więcej fanów. Fani zespołu zainteresowali się K-POP i znaleźli inne zespoły takie jak EXO, TWICE, MAMAMOO, ATEEZ i wiele, wiele innych. Te zespoły również odwiedzają Stany Zjednoczone na swoich małych trasach koncertowych jednak nie udało im się zdobyć tak wielkiej popularności, jak to zrobiło BTS. Przykłady piosenek K-POP kliknij tutaj, tutaj i tutaj. Jest to post opisujący dokładnie sukces BTS i jak udało im się go osiągnąć.
Film pt. „Zimna wojna” od swojej premiery zachwyca opinię publiczną. Ciągle jest na językach polaków i nie znika z kinowych ekranów od dłuższego czasu. O czym właściwie jest ten film? To historia dwojga ludzi, którzy żywią do siebie silne uczucia i nie potrafią bez siebie żyć, ale równocześnie nie mogą być razem. Akcja rozgrywa się w latach 50. i 60. XX wieku w Polsce i odradzającej się Europie. W role kochanków wcielili się Joanna Kulig i Tomasz Kot, a na ekranie z nimi można zobaczyć Agatę Kulesza i Borysa Szyc. Polecam przeczytać recenzję filmu napisaną przez Grzegorza Brzozowskiego. Można ją zobaczyć tutaj.
Na koniec stycznia 2019 internet obiegła informacja, że „Zimna wojna” dostała 3 nominacje do Oscara. Film został nominowany w kategoriach „najlepszy film nieanglojęzyczny”, najlepszy reżyser” dla Pawła Pawlikowskiego oraz „najlepsze zdjęcia”. Niestety „Zimnej wojnie” nie udało się zdobyć żadnej statuetki. We wszystkich trzech kategoriach przegrali z filmem „Roma”. Jest to amerykańsko – meksykański film dramatyczny w reżyserii Alfonso Cuaróna. Akcja rozgrywa się w 1970 i 1971 roku jest opowieścią reżysera (po części autobiograficzną) o czasach jego dzieciństwa, które spędził w mieście Meksyk i o życiu gospodyni domowej, która zajmuje się prowadzeniem domu rodziny z klasy średniej. Film oprócz 3 nominacji do Oscara wcześniej zdobył 10 nominacji do nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej oraz podczas MFF w Wenecji zdobył nagrodę główną Złotego Lwa. Jednak „Zimna wojna” też ma niemało sukcesów na swoim koncie. Podczas premiery filmu na MFF w Cannes trafiła do konkursu głównego i odniosła sukces. Na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni zdobyła Złote Lwy. Otrzymała również Europejską Nagrodę Filmową za najlepszy film fabularny.
Mimo, że „Zimnej wojnie” nie udało się przywieźć statuetki do Polski to sama nominacja polskiego filmu w trzech kategoriach Oscarowych jest już wielkim sukcesem. Reżyser filmu jak i cała obsada i ekipa pracująca nad nim może być z siebie dumna tak jak i cała Polska jest z nich dumna.